Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 300 gości oraz 1 użytkownik.

• g_kamyk
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 07:43 #53260

Dziekuje Wam :D

Relacja bedzie w odcinkach bo sporo tego jest :) Od ogolnych wrazen przez wnioski z przed/w trakcie/po po plany na przyszlosc :) Co w przygotowaniu zadzialalo, co zaskoczylo na trasie, co mozna potrenowac bardziej. Zlapalem sie na tym ze nie bardzo sa ludzie, ktorych mozna popytac o szczegolowa rade odnosnie sprzetu do tego typu jazdy - macie jakies pomysly?

st-d.JPG

Trase najpierw pokonalismy autem zeby je tam wraz z zapasami jedzenia na gorze zostawic i miec "pod reka" jak sie wjedzie. Nie bylo zadnej osoby z "obslugi" ktora moglaby pomoc zeby zalatwic to inaczej. Sprawa jak dostalismy sie na dol to osobna historia :)

Droga ma 48 ponumerowanych zakretow, ktore odliczaja sie malejaco - wiesz ile masz jeszcze do konca :) Tj, teoretycznie bo odleglosci miedzy nimi nie sa rowne.

stelvio-na-rolkach-1.jpg

Zdjecia ani filmy ktorych jest masa w sieci nie oddaja wrazen z "na zywo" gdzie do glowy i na usta cisna sie tylko 2 slowa: ja p...le. To jest naprawde wielkie.

P1050654.JPG

Widoki zasluguja na osobna relacje.

Trase na Stelvio pokonala takze kolezanka Kaska, jedyna osoba, ktora zdecydowala sie podjac to wyzwanie poza mna. Gratulacje dla niej :) Mysle ze szansa na to ze jest jedyna kobieta ktora w ten sposob sie tam dostala jest duza, czy ja jestem jedynym facetem? Nie wiem, ale sadzac po reakcjach ludzi jest to mozliwe :silly: :side: :whistle: :pinch:

Bedzie takich projektow wiecej, w perspektywie 2-3 lat glownym bedzie Haleakala - 57 km blisko 3000m przewyzszenia, troche daleko bo na Hawajach, za to mozna pojechac w zimie :silly:

W przyszlym roku najprawdopodobniej Alpe d'Huez przy okazji wypadu na zawody na 103 km we Francji i moze jeszcze cos z cyklu pod gorke. Wstepne rozeznanie i przygotowania juz zaczynam.

W tym chce jeszcze zaliczyc "ceprostrade" do Morskiego Oka. Asfalt tam jest wytuptany podkowami przez konie wiec zobacze jak to bedzie.

Jeszcze raz dzieki za wsparcie i jesli ktos ma ochote dolaczyc do tego typu wyprawy to miejsca sie znajda :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 08:44 #53261

• agus13
  • agus13's Avatar
  • Expert Boarder
Gratulacje, Szyszkowniku! Ostatnio przestałam pisać tutaj, no ale w takiej sytuacji....pokłony i szacun :woohoo: Chyba jednak jestem w szoku. O, kurczę! Ja też chcę!

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 08:57 #53262

• bj43
  • bj43's Avatar
  • Platinum Boarder
Piękny wyczyn, godny podziwu. Gratulacje!

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 09:44 #53268

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Gratulacje! Podziwiam Twoją zajawkę na górki i życzę zdobywania kolejnych szczytów. :)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 10:57 #53272

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Może zainteresujesz relacją z wyprawy jakieś media? :-)
Jeśli nic innego to może Kuba Łoginow z Port Europa - myślę, że byłby zainteresowany :-)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 11:31 #53274

I jeszcze raz dzieki za gratulacje :)

Mysle nad tym gdzie uderzyc, przed wyjazdem pisalem o projekcie do inline.pl ale sie nie odezwali.

Dzieki za sugestie :)
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2016 11:39 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 11:42 #53276

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
To może niekoniecznie do niszowych ale z grubej rury - do mainstreemowych mediów sportowych i outdoorowych. Jest wyczyn Polaka, można się chwalić :-)

Re:Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 12:24 #53279

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Ech, ten tapatalk... tu był nietrafiony co do wątku wpis ;-)
Szyszkownik: może ciachnij tego posta dla porządku w Twoim wątku ;-)
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2016 14:48 przez Tomcat.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 02 Sie 2016 16:39 #53291

1 czesc relacji ze Stelvio

Paliwo plynne :)

stelvio-na-rolkach-paliwo1.jpg

Na trasie poszlo: prawie 1,5 litra izotonika oszi, 0,5 litra żeli (5 opakowan agisko rozcienczone w wodzie coby sie nie lepic) i na drugiej czesci dystansu blisko litr coli. Ilosc plynow wystarczyla na te trase. Jedzenie czegokolwiek co wymaga gryzienia i zucia przy takim oddechu odpada, zostaje tylko picie, lub zatrzymywanie sie na jedzenie.

Zdejmowanie plecaka, rozpinanie, odkrecanie butelki, zakrecanie, wkladanie do plecaka, zapinanie i ponowne ubieranie nie sprawdza sie. Testowalem rok temu na zawodach na 100 km - ilosc czynnosci jakie trzeba wykonywac jest zbyt duza. Inwestycja w kilka bukłaków w cenie ok 80 zl sztuka tez mi tym razem nie odpowiadala. Butelki z rurkami z castoramy zdaly egzamin, jednak nie wolno sie z takim plecakiem schylac ;) Rurka o srednicy wewnetrznej 4 mm byla troche za waska i trzeba bylo dosc mocno ciagnac, na przyszlosc uzyje taka minimum 8 mm srednicy "roboczej", fabryczne buklaki maja zdecydowanie grubsza niz moja, ale zauwazylem to juz po. Zakretki uszczelnione poxilina - zachowaly szczelnosc, jedynie z cola byly lekkie problemy, mimo iz 2 dni wczesnie zaczalem jej odgazowywanie, po 3-4 km sie jednak uspokoila.

stelvio-na-rolkach-paliwo.jpg

Zalozenie szerszej rurki spowodowaloby szybsze picie, na dzisiaj nie potrafie ocenic czy to co mialem byla to optymalna ilosc plynu. Dalem jednak rade z tym co mialem.

Paliwo gazowe ;)

Nie pomyslalem o nim. Mysle, ze braklo jeszcze jednej butelki - z tlenem. Nie mam specjalnej wiedzy i doswiadczenia jesli chodzi o takie sprawy, typuje na podstawie wlasnych obserwacji. W okolicach 2500m zaczyna sie wysokosc nazywana fachowo "dużą", Stelvio jest na ponad 2700m. Ogromna wiekszosc relacji kolarzy zdobywajacych te przelecz nie wspomina nawet o problemach z oddychaniem i iloscia tlenu, koniecznoscia aklimatyzacji itp. Patrzac jednak na to jak ja reagowalem bedac dobrze przygotowany fizycznie - brak bolu i "zakwasow" na dzien po, bezproblemowe wejscie/zejscie po schodach (ktore czesto jest podstawowym testem) zdecydowanie wskazywaly na to ze przyczyna mniejszej ilosci "prądu" w organizmie po ok 70% trasy lezala gdzies indziej niz w paliwie plynnym :)

Po ok 16 km zlapala mnie kolka, w ogole zapomnialem ze cos takiego istnieje, ostatnia mialem chyba z 15 lat temu... Nie bylo wyjscia, bol zrobil sie na tyle silny ze musialem sie zatrzymac i pogodzic z tym ze plan max czyli wjazd "na raz" trzeba odlozyc na przyszlosc. Kilka minut przerwy i jak gdyby nigdy nic jade dalej. Kolka nie wraca.

Samopoczucie, bardzo przyspieszony oddech na postojach po pokonaniu ok 2/3 trasy i ogolna mniejsza ilość "prądu" w drugiej polowie moga wskazywac na niewystarczajaca ilosc tlenu. 1-2 minutowy odpoczynek powodowal dalsze ruszenie na trase bez problemow fizycznych. Wniosek na przyszlosc - aklimatyzacja i potrenowac wiecej na docelowej wysokosci przed glownym "atakiem".
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2016 11:01 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 11:40 #53301

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Wczoraj wieczór kupowałem córce nowe buty do biegania w sklepie martesa i wzrok mój padł na to:

www.sklepmartes.pl/glowna/17099-tlen-95-...r-5l/kolor-oxy_mieta

Opadła mi szczena, bo przypomniałem sobie Twojego posta i fragment o wysokości i paliwie gazowym. ;-)

Niestety nie jest wiadomo ile tam tego jest.

I jeszcze co do wysokości - paru moich znajomych było już na Kilimandżaro. Chociaż samo wejście jest czysto komercyjne, czarni szerpowie wszystko organizują, wnoszą, rozbijają namioty, gotują herbatkę i zupkę, to nie wszyscy są wstanie wtuptać na te 5,8k. Są tacy, którzy nie wejdą. I nie ma to nic wspólnego z kondycją, płcią czy wiekiem. Po prostu niektórzy tolerują wysokość, a inni nie. Na 2700 pewnie jeszcze nie ma choroby wysokościowej per se, nie ma obrzęku mózgu, który kładzie najtwardszych bólem, którego nie sposób przezwyciężyć. Ale lekko na pewno nie było. Tym większe brawa za ukończenie!

BTW. Dobrze zgaduję, że cola była Twoją wunderwaffe do walki z niskim ciśnieniem? Z braku liści koki do żucia... :P

EDIT: ze względu na pojemność raczej by się trzeba było ratować czymś takim:
elgracool.pl/product-pol-702-Butla-TLEN-OXYGEN.html
tylko jeszcze potrzebny co najmniej reduktor i ustnik. No i graty lepiej wziąć z instalacji szybowniczej, niż dla nurków.
Chociaż zamiast ustnika to może wąsy: goo.gl/oSH19F
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2016 11:53 przez Tomcat.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 12:26 #53304

heh, rynek nie znosi prozni ;)

Aklimatyzacja jest mozliwa, z tego co patrzylem to na swiecie jest tylko jedna asfaltowa trasa ktora prowadzi na ponad 3500 m, w europie jedna na lekko ponad 3000, reszta ok 2700, tu aklimatyzacja jest mozliwa :)
Dobrze zgaduję, że cola była Twoją wunderwaffe do walki z niskim ciśnieniem? Z braku liści koki do żucia...
haha ;) jak rozmawialem z osobami ktore zrobily ironmana to wspominali ze pod koniec pije sie cole. wzialem sobie do serca, mimo ze znacznie krocej bylem w wysilku.

"podawanie" tlenu mi sie kojarzy z sytuacja kiedy stan jest bliski zejscia :silly: :side: :pinch: :lol:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 12:43 #53305

• Szafa76
  • Szafa76's Avatar
  • Moderator
Szyszkownik napisał:
Aklimatyzacja jest mozliwa

I to nawet w samym Krakowie wystarczy tylko poszerzyć zakres hobby :) www.aeroklubkrakowski.pl/pl/balonowe ;) i uprawiać je bez aparatury tlenowej :laugh: Kilkanaście lat temu miałem okazję pofruwać trochę balonem do pułapu 3000m. fajne wrażenia. :)
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2016 12:44 przez Szafa76.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 12:48 #53306

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Ale ile tam się siedzi na tej wysokości? Bo aklimatyzacja to musi trwać. :-)
A balony są pewnie na ogrzane powietrze, więc jak najbardziej może im się paliwo skończyć :-)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 12:49 #53307

hmmm, 17000 zł. Starczy na kilka lat wypraw na rolki w gory :D

W sumie na balonie w Krakowie ciagle nie bylem, wznosi sie chyba na 150 m.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 12:58 #53309

• Szafa76
  • Szafa76's Avatar
  • Moderator
Ja miałem okazję polatać balonem będąc jeszcze w wojsku na drawskim poligonie :) Baloniarze posiadający odpowiednie balony i osprzęt potrafią na kilkukilometrowej wysokości szybować po kilkanaście godzin,fachowcem nie jestem więc na temat szczegółów baloniarstwa nie mogę się wypowiadać bo się po prostu nie znam. :) Fakt żeby się aklimatyzować to z braku miejsca Szyszkownik musiałby wykombinować jakiś zestaw ćwiczeń możliwych do wykonania w gondoli ;) :) na rolkach raczej nie da się pojeździć :)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 13:15 #53310

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
szafa76 napisał:
z braku miejsca Szyszkownik musiałby wykombinować jakiś zestaw ćwiczeń możliwych do wykonania w gondoli ;) :) na rolkach raczej nie da się pojeździć :)

Slideboard?

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 13:20 #53311

heh, najlepsze jest to balon od listopada 2015 nie lata, a ja tego nawet nie zauwazylem ;) tam byl taki spory oktagon, moze nawet pojezdzic by sie dalo, tylko by trzeba wykupic lot na wylacznosc ;)
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2016 13:20 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 13:22 #53312

• Szafa76
  • Szafa76's Avatar
  • Moderator
No to jeszcze 17000 na kurs plus własny balon :laugh: i kolega Szyszkownik jest ustawiony wysokościowo ;) :woohoo:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 13:26 #53313

Eee tam, za tyle to mnie juz chyba wniosą na Kilimandżaro. :silly: :woohoo: :side: :whistle:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 03 Sie 2016 13:52 #53317

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Ciekawy filmik.

No i popatrz na 0:40 - 0:42.
W sumie rozwiązanie na długi dystans bez nacisku na prędkość :)